Barcellona

Barcellona

FC Barcelona je španělský fotbalový klub sídlící v Barceloně v Katalánsku. Byl založen 29. listopadu 1899 skupinou švýcarských, španělských, anglických a katalánských fotbalistů vedenou Joanem Gamperem. Klub je známý svým krédem Més que un club ("Více než klub") a svými katalánskými kořeny, které jsou odráženy v jeho klubové hymně "Cant del Barça" a mottu "Força Barça".

Barcelona je jedním z nejúspěšnějších fotbalových klubů na světě. Vyhrála 26 mistrovských titulů La Ligy, 31 španělských pohárů, 13 španělských superpohárů, 5 Lig mistrů UEFA, 4 poháry vítězů pohárů UEFA, 3 Poháry UEFA a 3 klubové mistrovství světa FIFA. Je také jedním z pouhých tří klubů, které vyhrály všechny hlavní evropské a světové trofeje.

Barcelona je známá svým útočným stylem hry, který se často nazývá tiki-taka. Klub je také známý svou mládežnickou akademií, La Masia, která vychovala mnoho světově proslulých hráčů, včetně Lionela Messiho, Xaviho, Andrésa Iniesty a Gerarda Piquého.

Stadion Camp Nou, který je domovským hřištěm Barcelony, je největším fotbalovým stadionem v Evropě s kapacitou přes 99 000 míst. Klub má také řadu oficiálních fanklubů po celém světě, známých jako Penyes.