Stadium: Anji Arena Round: 3
Referee: Aleksei Valerevich Matyunin Home Manager: Pavel Vrba Away Manager: Andrey Vasilevich Kozlov
PO | Team | W | D | L | Goals | PTS | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dynamo Moskva | 16 | 8 | 5 | 53 : 38 | 56 | ||
2 | Zenit Petrohrad | 16 | 6 | 7 | 50 : 26 | 54 | ||
3 | Krasnodar | 15 | 8 | 6 | 44 : 29 | 53 | ||
4 | Lokomotiv Moskva | 13 | 11 | 5 | 49 : 37 | 50 | ||
5 | Spartak Moskva | 14 | 7 | 8 | 41 : 32 | 49 | ||
6 | CSKA Moskva | 11 | 12 | 6 | 54 : 40 | 45 | ||
7 | FK Rostov | 12 | 7 | 10 | 42 : 44 | 43 | ||
8 | Rubin Kazaň | 11 | 8 | 10 | 30 : 37 | 41 | ||
9 | Křídla Sovětů Samara | 11 | 7 | 11 | 45 : 43 | 40 | ||
10 | FC Akhmat Grozny | 10 | 5 | 14 | 33 : 43 | 35 | ||
11 | Ural | 7 | 9 | 13 | 30 : 44 | 30 | ||
12 | FC Orenburg | 7 | 9 | 13 | 34 : 41 | 30 | ||
13 | Fakel Voronezh | 6 | 11 | 12 | 20 : 31 | 29 | ||
14 | FC Nižnij Novgorod | 8 | 5 | 16 | 28 : 50 | 29 | ||
15 | Baltika Kaliningrad | 7 | 5 | 17 | 32 : 39 | 26 | ||
16 | PFC Soči | 5 | 8 | 16 | 36 : 47 | 23 |
Relegation Playoffs | |
Relegation |
PO | Team | W | D | L | Goals | PTS | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spartak Moskva | 10 | 3 | 2 | 24 : 14 | 33 | ||
2 | Krasnodar | 10 | 2 | 2 | 23 : 11 | 32 | ||
3 | Dynamo Moskva | 10 | 2 | 3 | 25 : 16 | 32 | ||
4 | FK Rostov | 9 | 4 | 2 | 28 : 19 | 31 | ||
5 | Lokomotiv Moskva | 7 | 7 | 1 | 24 : 16 | 28 | ||
6 | Zenit Petrohrad | 8 | 2 | 4 | 21 : 11 | 26 | ||
7 | CSKA Moskva | 7 | 5 | 2 | 27 : 16 | 26 | ||
8 | Křídla Sovětů Samara | 7 | 5 | 2 | 29 : 16 | 26 | ||
9 | FC Nižnij Novgorod | 7 | 3 | 5 | 21 : 22 | 24 | ||
10 | FC Orenburg | 6 | 3 | 5 | 20 : 16 | 21 | ||
11 | Baltika Kaliningrad | 6 | 3 | 5 | 17 : 16 | 21 | ||
12 | Rubin Kazaň | 5 | 5 | 4 | 15 : 18 | 20 | ||
13 | Ural | 5 | 4 | 6 | 20 : 24 | 19 | ||
14 | FC Akhmat Grozny | 5 | 3 | 7 | 21 : 26 | 18 | ||
15 | PFC Soči | 4 | 5 | 6 | 24 : 21 | 17 | ||
16 | Fakel Voronezh | 3 | 7 | 4 | 10 : 10 | 16 |
Relegation Playoffs | |
Relegation |
PO | Team | W | D | L | Goals | PTS | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Zenit Petrohrad | 8 | 4 | 3 | 29 : 15 | 28 | ||
2 | Dynamo Moskva | 6 | 6 | 2 | 28 : 22 | 24 | ||
3 | Lokomotiv Moskva | 6 | 4 | 4 | 25 : 21 | 22 | ||
4 | Krasnodar | 5 | 6 | 4 | 21 : 18 | 21 | ||
5 | Rubin Kazaň | 6 | 3 | 6 | 15 : 19 | 21 | ||
6 | CSKA Moskva | 4 | 7 | 4 | 27 : 24 | 19 | ||
7 | FC Akhmat Grozny | 5 | 2 | 7 | 12 : 17 | 17 | ||
8 | Spartak Moskva | 4 | 4 | 6 | 17 : 18 | 16 | ||
9 | Křídla Sovětů Samara | 4 | 2 | 9 | 16 : 27 | 14 | ||
10 | Fakel Voronezh | 3 | 4 | 8 | 10 : 21 | 13 | ||
11 | FK Rostov | 3 | 3 | 8 | 14 : 25 | 12 | ||
12 | Ural | 2 | 5 | 7 | 10 : 20 | 11 | ||
13 | FC Orenburg | 1 | 6 | 8 | 14 : 25 | 9 | ||
14 | PFC Soči | 1 | 3 | 10 | 12 : 26 | 6 | ||
15 | Baltika Kaliningrad | 1 | 2 | 12 | 15 : 23 | 5 | ||
16 | FC Nižnij Novgorod | 1 | 2 | 11 | 7 : 28 | 5 |
Relegation Playoffs | |
Relegation |