Evropská konferenční liga UEFA je klubovou fotbalovou soutěží mezi evropskými týmy pořádanou organizací UEFA. Byla založena v roce 2019 a prvním ročníkem byla sezóna 2021/22. V pořadí evropských klubových soutěží je třetí v pořadí, za Ligou mistrů a Evropskou ligou.

Kvalifikace Konferenční ligy UEFA je fotbalová soutěž, která umožňuje týmům z nižších evropských ligových soutěží kvalifikovat se do skupinové fáze nově vytvořené Konferenční ligy UEFA. Soutěž byla založena v roce 2021 jako třetí nejvyšší evropská klubová soutěž, pod Ligou mistrů UEFA a Evropskou ligou UEFA.

Kvalifikace se skládá ze čtyř kol, přičemž počet kol, která tým musí odehrát, závisí na jeho žebříčkovém umístění. V prvním kole se utkají týmy z nejnižších evropských ligových soutěží a vítězové postupují do druhého kola. Druhé kolo pak zahrnuje týmy, které se umístily o něco výše, a vítězové postupují do třetího kola. Ve třetím kole se utkají týmy z vyšších evropských ligových soutěží a vítězové postupují do čtvrtého kola, které je posledním kolem kvalifikace.

Vítězové čtvrtého kola se kvalifikují do skupinové fáze Konferenční ligy UEFA. Skupinová fáze se skládá z osmi skupin po čtyřech týmech, které hrají každý s každým doma a venku. Vítězové a druhý tým z každé skupiny postupují do vyřazovací fáze, která vyvrcholí finálovým zápasem.

Kvalifikace Konferenční ligy UEFA je novou a vzrušující soutěží, která dává týmům z nižších evropských ligových soutěží šanci hrát na nejvyšší úrovni evropského klubového fotbalu.